Standardi kvalitete volonterskih programa sastoje se od dvije cjeline:
- Uvod čine informacije o tome što znači kvaliteta za organizatore volontiranja kao i što se misli pod pojmom volonterski program te kako primijeniti standarde kvalitete i kome su namijenjeni.
- Standardi kvalitete volonterskih programa predstavljaju same standarde i njima pripadajuće kriterije kvalitete te predložene moguće dokaze kojima organizacija dokazuje u kojoj mjeri određeni volonterski program zadovoljava minimalne standarde kvalitete.
Pojam "kvaliteta" često se koristi kao vrlo širok pojam, ali kada razmišljamo o kvaliteti i organizatorima volontiranja, onda mislimo na učenje i prepoznavanje što organizacija radi dobro, a što nastoji poboljšati u području organiziranja i uključivanja volontera u rad organizacije. Standardi kvalitete za volonterske programe dokazuju i unaprjeđuju učinkovitost rada organizacije s volonterima te doprinose unaprjeđenju vjerodostojnosti i ugledu organizacije u zajednici u kojoj djeluje.
Volonterski program obuhvaća sve segmente o kojima organizator volontiranja mora voditi računa ako uključuje volontere u svoje aktivnosti, ili usluge koje pruža različitim ciljanim skupinama. Volonterski program je zajednički naziv za programe, projekte i aktivnosti koje se provode u okviru organizacije, a u koje su uključeni volonteri – od neposrednog rada s korisnicima do volontiranja u upravljačkim tijelima organizacije. Volonterski program podrazumijeva skup svih volonterskih aktivnosti i poslova koji se provode s namjerom unapređenja i pomoći u provedbi misije vaše organizacije.
Volonterski program se zasniva na ciklusu menadžmenta volonterskih programa i daje odgovore na pitanja zašto uključujemo volontere, što time postižemo, kako i gdje ih uključujemo, na koji način ih pripremamo za aktivnosti u koje će se uključiti, na koji način pratimo njihov rad i pružamo im podršku te na koji ih način nagrađujemo za njihov volonterski angažman.
Organizator volontiranja treba napraviti samoprocjenu vodeći se već definiranim Standardima kvalitete i pripadajućim kriterijima. Svaki standard i kriterij se procjenjuju prema popisu predloženih dokaza. Predloženi dokazi u Standardima kvalitete za volonterske programe nisu ujedno i jedini dokazi koje organizacija može imati.
Cijeli dokument Standarda kvalitete volonterskih programa za organizatore možete preuzeti OVDJE.
Volonterski centri (VC) djeluju kao kontakt točke koje povezuju, podržavaju i osnažuju građane i organizacije koji žele volontiranjem izgrađivati sebe i svoje zajednice i doprinijeti rješavanju konkretnih problema i potreba u društvu.
Uloga volonterskog centra u zajednici obuhvaća:
• Pružanje informacija o volontiranju (koncept, mogućnosti, Zakon o volonterstvu…);
• Povezivanje volontera i organizatora volontiranja = vođenje volonterske burze;
• Savjetovanje i edukaciju djece, mladih i drugih građana o volontiranju;
• Kreiranje kvalitetnih volonterskih programa kroz edukaciju i osnaživanje organizatora volontiranja;
• Pokretanje i provedbu projekata usmjerenih na uključivanje svih građana i organizacija u izgradnju društva kroz volontiranje;
• Stvaranje poticajnog okruženja za volontiranje u zajednici kroz promociju i zagovaranje.
Proces procjene volonterskih centara i oznaku kvalitete za volonterski centar utemeljio je Hrvatski centar za razvoj volonterstva (HCRV). Osmislili smo ih u želji da organizacijama koje djeluju kao volonterski centri pomognemo da kvalitetnije i lakše ostvaruju ovu ulogu, na korist svojih osnovnih korisnika – građana (volontera) i organizatora volontiranja, kao i drugih dionika na koje utječu.
Svrha procesa procjene volonterskih centara je:
• definirati osnovnu razinu usluge koju svaki volonterski centar mora pružati građanima (volonterima) i organizatorima volontiranja te ostalim korisnicima i dionicima;
• pružiti jasan i objektivan okvir za procjenu kvalitete i reviziju aktivnosti;
• doprinijeti isticanju kvalitete usluga volonterskih centara i njihovog ugleda u javnosti;
• pružiti mogućnost za unaprjeđenje kapaciteta.
HCRV, kroz regionalne volonterske centre (RVC), osigurava potrebnu podršku volonterskim centrima koji žele u svojem radu postići postavljene standarde. Više o Standardima kvalitete za volonterske centre možete pročitati OVDJE, a za svu dodatnu dokumentaciju, obratite nam se e-mailom (
Program Regionalnog volonterskog centra Split sufinanciran je od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.